Article image

Tema: skolen

Hverdagens viktigste læringsarena.

Mye kan sies om skolen, men at det er en av barnas aller viktigste lærings- og sosialiseringsarenaer, kan nok mange enes om. Selv om lærere og elever må forholde seg til læreplaner og reglement, består også skolen av individer, og mye kan oppstå i samspillet i skolehverdagen.

Redaksjonen har funnet frem et knippe filmer som handler om skolen, lærere og om de barna eller voksne som ikke helt makter å tilpasse seg systemet, på godt og vondt.  

 

"En god lærer er en kunstner", ifølge John Steinbeck. Den gode lærer er en norsk dokumentar som følger Inge Eidsvåg og hans tanker om undervisning og pedagogikk som utgangspunkt for sin drøfting av hva en god lærer er. Men den handler også om hva som faktisk skal til for å bli en god lærer!

 

På Jose Urbina Lopez grunnskole i Nord-Mexicos fattigste del, lærer elevene lite nytt. Fattigdommen og kriminaliteten er skyhøy i området, og barna har lite håp om en bedre fremtid. Statistisk sett vil de fleste av dem feile og bli en del av narkotikatrafikken som skjer der de bor. Men, da skolen får en ny lærer som benytter seg av nye metoder i undervisningen, skjer det noe. Radical er en prisvinnende film om håp, og om å se gamle problemer og etablerte sannheter med nye, friske øyne.

 

Komedien Fack ju Göhte handler om bankraneren Zeki som, da han kommer ut av fengselet, oppdager at hans medsammensvorne venn Charlie har gravd ned byttet fra siste ran et sted der det nå står en skole. For å få tak i byttet bestemmer han seg for å ta jobb som lærervikar ved skolen. Filmen har fått flere priser, og har en IMDb-core på 6,9.  

 

Martin Freeman, kanskje best kjent for sin rolle i Hobbiten, er i Miller’s Girl lærer ved den lokale skolen. Som en del av undervisningsopplegget for sommerskolen, gir han en av elevene sine et prosjekt som etter hvert vikler dem begge inn i et stadig mer komplekst nett. Det utvikler seg følelser mellom dem, og kollegene stiller spørsmål ved lærerens dømmekraft. Jenny Ortega har rollen som den skarpe og vitebegjærlige eleven.

 

Stompa og co. er en gammel klassiker som handler om Stein Oscar Nagell Eriksen, som begynner på internatskole. Der møter han flere spesielle karakterer, både dedikerte og strenge lærere, og elever som blir hans venner for livet. Stompa har en egen evne til å havne i trøbbel, men som regel går det greit – til slutt!

 

Armand, regissert av Halfdan Tøndel, er en norsk film som forteller historien om skolegutten Armand og hans mor (Renate Reinsve). Moren kalles inn til foreldrekonferanse og konfronteres med at Armand har oppført seg upassende mot en annen elev. Filmen stiller spennende spørsmål om hvem som har og tar ansvaret når ting skjer med og mellom barna på skolen. 

 

Frau Nowak (Leonie Benesch) har kontroll og struktur i klasserommet, samtidig som hun viser omsorg for hver elev i klassen sin. Da mistanken om tyverier sprer seg ved skolen, blir det avgjørende for henne å få ryddet opp i saken slik at undervisningen kan gå sin vante gang. Lærerværelset er et forfriskende drama fra Tyskland.  

Publisert: 05.05.2026   Sist oppdatert: 05.05.2026