Filmen vi trekker frem som ukas fredagsfilm er en gammel klassiker som er manges favorittfilm. Har du enda ikke sett denne er det absolutt på tide!
Ukas fredagsfilm: Cinema Paradiso
Ukas fredagsfilm er en sjarmerende film full av varme. Handlingen foregår primært på en liten kino på Sicilia, rundt midten av 1900-tallet. Forvent deg en rørende historie iblandet italiensk nostalgi om kinoens plass i samfunnet- akkompagnert av fantastisk filmmusikk fra legenden Ennio Morricone.
Handling:
Den fremgangsrike regissøren Salvatore «Totò» Di Vita får høre at hans barndomsvenn Alfredo er død, og minnene strømmer på. Salvatore ser for seg kinoen Paradiso hvor maskinisten Alfredo hersket i ensom majestet. Da Alfredo ble blind i en brann, overtok Salvatore oppgavene hans og et dypt vennskap oppsto mellom dem. Men Paradiso ble nedlagt og Salvatore forlot hjembyen med løfte om aldri å komme tilbake. Tross løftet vender Toto tilbake for å delta i Alfredos begravelse.
Mottakelse
Cinema Paradiso gikk sin seiersgang verden over i 1989, og ble i tillegg til Oscar for beste utenlandske film tildelt juryens spesialpris i Cannes og " Gledessprederen" under filmfestivalen i Haugesund.
Filmen har hele 8,5 stjerner i score på IMDb, og er rangert som nummer 49 på deres liste over tidenes beste filmer.
På Rotten Tomatoes har den 90 % Tomatometer score og 97 % Audience score.